STM32F071CBU6
| Part Number | STM32F071CBU6 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48QFPN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | STM32F0zzz Programming ManualSTM32F071xxSTM32F071xx ErrataSTN32F0zzzz Safety Manual |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 48-UFQFPN (7x7) |
| Speed | 48MHz |
| Series | STM32F0 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Other Names | 497-17356 STM32F071CBU6-ND |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 37 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-M0 STM32F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-UFQFPN (7x7) |
| Data Converters | A/D 13x12b, D/A 2x12b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Connectivity | HDMI-CEC, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply STM32F071CBU6, use the request quote form to request STM32F071CBU6 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STM32F071CBU6.The price and lead time for STM32F071CBU6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STM32F071CBU6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics STM32F071CBU6
- STM32F071CBU6 data sheet
- STM32F071CBU6 datasheet
- STM32F071CBU6 pdf datasheet
- Download STM32F071CBU6 datasheet
- STM32F071CBU6 image
- STM32F071CBU6 part
- STMicroelectronics STM32F071CBU6


