STM32F722VET6
Buy with confidence from Brilltron.com
STM32F722VET6 is warrantied and traceable.| Part Number | STM32F722VET6 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | STM32F722xx, STM32F723xxSTM32F7 Programming ManualSTM32F7 Series Brochure |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Speed | 216MHz |
| Series | STM32F7 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Other Names | 497-17185 STM32F722VET6-ND |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 82 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-M7 STM32F7 Microcontroller IC 32-Bit 216MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) |
| Data Converters | A/D 16x12b, D/A 2x12b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD, QSPI, SAI, SPI, UART/USART, USB |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply STM32F722VET6, use the request quote form to request STM32F722VET6 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STM32F722VET6.The price and lead time for STM32F722VET6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STM32F722VET6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics STM32F722VET6
- STM32F722VET6 data sheet
- STM32F722VET6 datasheet
- STM32F722VET6 pdf datasheet
- Download STM32F722VET6 datasheet
- STM32F722VET6 image
- STM32F722VET6 part
- STMicroelectronics STM32F722VET6

