STM32F767ZIT6
| Part Number | STM32F767ZIT6 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | STM32F765xx,767xx, 768Ax, 769xxSTM32F767xx ErrataSTM32F76zzz, 77zzz Reference Manual |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Speed | 216MHz |
| Series | STM32F7 |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Other Names | 497-16521 497-16645 497-16645-ND |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 114 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-M7 STM32F7 Microcontroller IC 32-Bit 216MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) |
| Data Converters | A/D 24x12b, A/D 2x12b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply STM32F767ZIT6, use the request quote form to request STM32F767ZIT6 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STM32F767ZIT6.The price and lead time for STM32F767ZIT6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STM32F767ZIT6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics STM32F767ZIT6
- STM32F767ZIT6 data sheet
- STM32F767ZIT6 datasheet
- STM32F767ZIT6 pdf datasheet
- Download STM32F767ZIT6 datasheet
- STM32F767ZIT6 image
- STM32F767ZIT6 part
- STMicroelectronics STM32F767ZIT6

