STM32L151R6H6
| Part Number | STM32L151R6H6 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TFBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | STM32L15xx(6, 8, B) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 64-BGA (5x5) |
| Speed | 32MHz |
| Series | STM32L1 |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 64-TFBGA |
| Other Names | 497-11483 |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 51 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-BGA (5x5) |
| Data Converters | A/D 20x12b; D/A 2x12b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Base Part Number | STM32L151 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply STM32L151R6H6, use the request quote form to request STM32L151R6H6 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STM32L151R6H6.The price and lead time for STM32L151R6H6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STM32L151R6H6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics STM32L151R6H6
- STM32L151R6H6 data sheet
- STM32L151R6H6 datasheet
- STM32L151R6H6 pdf datasheet
- Download STM32L151R6H6 datasheet
- STM32L151R6H6 image
- STM32L151R6H6 part
- STMicroelectronics STM32L151R6H6

