STM8AF6266TAX
Buy with confidence from Brilltron.com
STM8AF6266TAX is warrantied and traceable.| Part Number | STM8AF6266TAX |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | STM8AF62x6, 62x8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V |
| Speed | 16MHz |
| Series | STM8A |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 25 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Detailed Description | STM8A STM8A Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH |
| Data Converters | A/D 7x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | STM8A |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Base Part Number | STM8AF62 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply STM8AF6266TAX, use the request quote form to request STM8AF6266TAX pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STM8AF6266TAX.The price and lead time for STM8AF6266TAX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STM8AF6266TAX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics STM8AF6266TAX
- STM8AF6266TAX data sheet
- STM8AF6266TAX datasheet
- STM8AF6266TAX pdf datasheet
- Download STM8AF6266TAX datasheet
- STM8AF6266TAX image
- STM8AF6266TAX part
- STMicroelectronics STM8AF6266TAX


