STPS30M60CG-TR
| Part Number | STPS30M60CG-TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | STPS30M60C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 15A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V |
| Supplier Device Package | D²PAK |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names | 497-12318-2 STPS30M60CGTR |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 60V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Base Part Number | STPS30M60C |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply STPS30M60CG-TR, use the request quote form to request STPS30M60CG-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STPS30M60CG-TR.The price and lead time for STPS30M60CG-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STPS30M60CG-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics STPS30M60CG-TR
- STPS30M60CG-TR data sheet
- STPS30M60CG-TR datasheet
- STPS30M60CG-TR pdf datasheet
- Download STPS30M60CG-TR datasheet
- STPS30M60CG-TR image
- STPS30M60CG-TR part
- STMicroelectronics STPS30M60CG-TR

