ULN2074B
Buy with confidence from Brilltron.com
ULN2074B is warrantied and traceable.| Part Number | ULN2074B |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TRANS 4NPN DARL 50V 1.75A 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ULN20xxB |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.4V @ 2mA, 1.25A |
| Transistor Type | 4 NPN Darlington (Quad) |
| Supplier Device Package | 16-PowerDIP (20x7.10) |
| Series | - |
| Power - Max | 1W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-PowerDIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names | 497-2353-5 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition | - |
| Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor Array 4 NPN Darlington (Quad) 50V 1.75A 1W Through Hole 16-PowerDIP (20x7.10) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.75A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ULN2074B, use the request quote form to request ULN2074B pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ULN2074B.The price and lead time for ULN2074B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ULN2074B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- STMicroelectronics ULN2074B
- ULN2074B data sheet
- ULN2074B datasheet
- ULN2074B pdf datasheet
- Download ULN2074B datasheet
- ULN2074B image
- ULN2074B part
- STMicroelectronics ULN2074B



