MBR20100WT
| Part Number | MBR20100WT |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBR20100WT |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Other Names | 1655-1038 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V Through Hole TO-247-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBR20100WT, use the request quote form to request MBR20100WT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR20100WT.The price and lead time for MBR20100WT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR20100WT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBR20100WT
- MBR20100WT data sheet
- MBR20100WT datasheet
- MBR20100WT pdf datasheet
- Download MBR20100WT datasheet
- MBR20100WT image
- MBR20100WT part
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBR20100WT
- SMC Diode Solutions MBR20100WT




