MBR2080CTL
| Part Number | MBR2080CTL |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBR2080CTL |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 750mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Other Names | 1655-1051 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 80V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBR2080CTL, use the request quote form to request MBR2080CTL pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR2080CTL.The price and lead time for MBR2080CTL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR2080CTL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBR2080CTL
- MBR2080CTL data sheet
- MBR2080CTL datasheet
- MBR2080CTL pdf datasheet
- Download MBR2080CTL datasheet
- MBR2080CTL image
- MBR2080CTL part
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions MBR2080CTL
- SMC Diode Solutions MBR2080CTL


