SMAJ33AHM2G
SMAJ33AHM2G
Buy with confidence from Brilltron.com
SMAJ33AHM2G is warrantied and traceable.
Part Number SMAJ33AHM2G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description TVS DIODE 33V 53.3V DO214AC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets SMAJ5.0(A) - SMAJ188(A)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Unidirectional Channels 1
Type Zener
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Power Line Protection No
Power - Peak Pulse 400W
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case DO-214AC, SMA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 12 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.5A