AD7915BRMZ-RL7
| Part Number | AD7915BRMZ-RL7 |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC ADC 16BIT 1MSPS DIFF 10MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AD7915,16 Series Datasheet |
| Voltage - Supply, Digital | 2.375 V ~ 2.625 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.375 V ~ 2.625 V |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Series | PulSAR® |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Detailed Description | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | AD7915 |
| Architecture | SAR |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AD7915BRMZ-RL7, use the request quote form to request AD7915BRMZ-RL7 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7915BRMZ-RL7.The price and lead time for AD7915BRMZ-RL7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD7915BRMZ-RL7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7915BRMZ-RL7
- AD7915BRMZ-RL7 data sheet
- AD7915BRMZ-RL7 datasheet
- AD7915BRMZ-RL7 pdf datasheet
- Download AD7915BRMZ-RL7 datasheet
- AD7915BRMZ-RL7 image
- AD7915BRMZ-RL7 part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7915BRMZ-RL7
- AD AD7915BRMZ-RL7
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7915BRMZ-RL7
- Analog Devices Inc. AD7915BRMZ-RL7
- Analog Devices, Inc. AD7915BRMZ-RL7


