BYW29-200G
| Part Number | BYW29-200G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 8A TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BYW29-200 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 20A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | TO-220-2 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | SWITCHMODE™ |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Other Names | BYW29-200G-ND BYW29-200GOS BYW29200G |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 200V 8A Through Hole TO-220-2 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Part Number | BYW29-200 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BYW29-200G, use the request quote form to request BYW29-200G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYW29-200G.The price and lead time for BYW29-200G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BYW29-200G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor BYW29-200G
- BYW29-200G data sheet
- BYW29-200G datasheet
- BYW29-200G pdf datasheet
- Download BYW29-200G datasheet
- BYW29-200G image
- BYW29-200G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor BYW29-200G
- ON Semiconductor BYW29-200G
- Aptina / ON Semiconductor BYW29-200G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor BYW29-200G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor BYW29-200G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor BYW29-200G


