BYW29E-100,127
| Part Number | BYW29E-100,127 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | DIODE GEN PURP 100V 8A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 8A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Other Names | 934011640127 BYW29E-100 BYW29E-100-ND |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 100V 8A Through Hole TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Part Number | BYW29-100 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BYW29E-100,127, use the request quote form to request BYW29E-100,127 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYW29E-100,127.The price and lead time for BYW29E-100,127 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BYW29E-100,127.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- WeEn Semiconductors Co., Ltd BYW29E-100,127
- BYW29E-100,127 data sheet
- BYW29E-100,127 datasheet
- BYW29E-100,127 pdf datasheet
- Download BYW29E-100,127 datasheet
- BYW29E-100,127 image
- BYW29E-100,127 part
- WeEn Semiconductors Co., Ltd BYW29E-100,127
- WeEn Semiconductors BYW29E-100,127
- WeEn Semiconductors Co., Ltd BYW29E-100,127

