FQD20N06LETM
Buy with confidence from Brilltron.com
FQD20N06LETM is warrantied and traceable.| Part Number | FQD20N06LETM |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 60V 17.2A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | FQD20N06L, FQU20N06LD-PAK Tape and Reel Data |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Series | QFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 60 mOhm @ 8.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 38W (Tc) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 665pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 13nC @ 5V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Detailed Description | N-Channel 60V 17.2A (Tc) 2.5W (Ta), 38W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17.2A (Tc) |
Operation Guide
We can supply FQD20N06LETM, use the request quote form to request FQD20N06LETM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FQD20N06LETM.The price and lead time for FQD20N06LETM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FQD20N06LETM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06LETM
- FQD20N06LETM data sheet
- FQD20N06LETM datasheet
- FQD20N06LETM pdf datasheet
- Download FQD20N06LETM datasheet
- FQD20N06LETM image
- FQD20N06LETM part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06LETM
- ON Semiconductor FQD20N06LETM
- Aptina / ON Semiconductor FQD20N06LETM
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06LETM
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06LETM
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06LETM

