FQD20N06TM
Buy with confidence from Brilltron.com
FQD20N06TM is warrantied and traceable.| Part Number | FQD20N06TM |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 60V 16.8A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | D-PAK Tape and Reel DataFQD20N06, FQU20N06 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Series | QFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 63 mOhm @ 8.4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 38W (Tc) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names | FQD20N06TM-ND FQD20N06TMTR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 590pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Detailed Description | N-Channel 60V 16.8A (Tc) 2.5W (Ta), 38W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16.8A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply FQD20N06TM, use the request quote form to request FQD20N06TM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FQD20N06TM.The price and lead time for FQD20N06TM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FQD20N06TM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06TM
- FQD20N06TM data sheet
- FQD20N06TM datasheet
- FQD20N06TM pdf datasheet
- Download FQD20N06TM datasheet
- FQD20N06TM image
- FQD20N06TM part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06TM
- ON Semiconductor FQD20N06TM
- Aptina / ON Semiconductor FQD20N06TM
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06TM
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06TM
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor FQD20N06TM

