MC74HC11ADG
Buy with confidence from Brilltron.com
MC74HC11ADG is warrantied and traceable.| Part Number | MC74HC11ADG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC GATE AND 3CH 3-INP 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC74HC11A |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MC74HC11ADG-ND MC74HC11ADGOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 16ns @ 6V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Logic Type | AND Gate |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 1.8 V |
| Logic Level - High | 1.5 V ~ 4.2 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | AND Gate IC 3 Channel 14-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 1µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Base Part Number | 74HC11 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC74HC11ADG, use the request quote form to request MC74HC11ADG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC11ADG.The price and lead time for MC74HC11ADG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC11ADG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADG
- MC74HC11ADG data sheet
- MC74HC11ADG datasheet
- MC74HC11ADG pdf datasheet
- Download MC74HC11ADG datasheet
- MC74HC11ADG image
- MC74HC11ADG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADG
- ON Semiconductor MC74HC11ADG
- Aptina / ON Semiconductor MC74HC11ADG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADG

