MC74HC11ADTG
Buy with confidence from Brilltron.com
MC74HC11ADTG is warrantied and traceable.| Part Number | MC74HC11ADTG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC GATE AND 3CH 3-INP 14TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC74HC11A |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 16ns @ 6V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Logic Type | AND Gate |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 1.8 V |
| Logic Level - High | 1.5 V ~ 4.2 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | AND Gate IC 3 Channel 14-TSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 1µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Base Part Number | 74HC11 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC74HC11ADTG, use the request quote form to request MC74HC11ADTG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC74HC11ADTG.The price and lead time for MC74HC11ADTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC74HC11ADTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADTG
- MC74HC11ADTG data sheet
- MC74HC11ADTG datasheet
- MC74HC11ADTG pdf datasheet
- Download MC74HC11ADTG datasheet
- MC74HC11ADTG image
- MC74HC11ADTG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADTG
- ON Semiconductor MC74HC11ADTG
- Aptina / ON Semiconductor MC74HC11ADTG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADTG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADTG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC74HC11ADTG

