MBR2030CT-G
Buy with confidence from Brilltron.com
MBR2030CT-G is warrantied and traceable.| Part Number | MBR2030CT-G |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBR2030CT~20150CT-G |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840mV @ 20A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 30V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBR2030CT-G, use the request quote form to request MBR2030CT-G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR2030CT-G.The price and lead time for MBR2030CT-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR2030CT-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Comchip Technology MBR2030CT-G
- MBR2030CT-G data sheet
- MBR2030CT-G datasheet
- MBR2030CT-G pdf datasheet
- Download MBR2030CT-G datasheet
- MBR2030CT-G image
- MBR2030CT-G part
- Comchip Technology MBR2030CT-G



