MBR2030CT
Buy with confidence from Brilltron.com
MBR2030CT is warrantied and traceable.| Part Number | MBR2030CT |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840mV @ 20A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 20A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 30V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
| Base Part Number | MBR2030CT |
Operation Guide
We can supply MBR2030CT, use the request quote form to request MBR2030CT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR2030CT.The price and lead time for MBR2030CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR2030CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated MBR2030CT
- MBR2030CT data sheet
- MBR2030CT datasheet
- MBR2030CT pdf datasheet
- Download MBR2030CT datasheet
- MBR2030CT image
- MBR2030CT part
- Diodes Incorporated MBR2030CT
- Diodes Inc MBR2030CT
- Pericom Semiconductor MBR2030CT
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) MBR2030CT




