B3100-13-F
| Part Number | B3100-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Datasheets | B370 - B3100 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790mV @ 3A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | SMC |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Other Names | B3100-FDIDKR |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Detailed Description | Diode Schottky 100V 3A Surface Mount SMC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Capacitance @ Vr, F | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Base Part Number | B3100 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply B3100-13-F, use the request quote form to request B3100-13-F pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number B3100-13-F.The price and lead time for B3100-13-F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# B3100-13-F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated B3100-13-F
- B3100-13-F data sheet
- B3100-13-F datasheet
- B3100-13-F pdf datasheet
- Download B3100-13-F datasheet
- B3100-13-F image
- B3100-13-F part
- Diodes Incorporated B3100-13-F
- Diodes Inc B3100-13-F
- Pericom Semiconductor B3100-13-F
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) B3100-13-F



