B3100CE-13
Buy with confidence from Brilltron.com
B3100CE-13 is warrantied and traceable.| Part Number | B3100CE-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Datasheets | B370(B,C)E - B3100(B,C)E |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 790mV @ 3A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | SMC |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Detailed Description | Diode Schottky 100V 3A Surface Mount SMC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Capacitance @ Vr, F | 105pF @ 4V, 1MHz |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply B3100CE-13, use the request quote form to request B3100CE-13 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number B3100CE-13.The price and lead time for B3100CE-13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# B3100CE-13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated B3100CE-13
- B3100CE-13 data sheet
- B3100CE-13 datasheet
- B3100CE-13 pdf datasheet
- Download B3100CE-13 datasheet
- B3100CE-13 image
- B3100CE-13 part
- Diodes Incorporated B3100CE-13
- Diodes Inc B3100CE-13
- Pericom Semiconductor B3100CE-13
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) B3100CE-13



