MBR20100CT
Buy with confidence from Brilltron.com
MBR20100CT is warrantied and traceable.| Part Number | MBR20100CT |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBR20100CT |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840mV @ 10A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Other Names | MBR20100CT-ND MBR20100CTDI |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBR20100CT, use the request quote form to request MBR20100CT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR20100CT.The price and lead time for MBR20100CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR20100CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Diodes Incorporated MBR20100CT
- MBR20100CT data sheet
- MBR20100CT datasheet
- MBR20100CT pdf datasheet
- Download MBR20100CT datasheet
- MBR20100CT image
- MBR20100CT part
- Diodes Incorporated MBR20100CT
- Diodes Inc MBR20100CT
- Pericom Semiconductor MBR20100CT
- Zetex Semiconductors (Diodes Incorporated) MBR20100CT



