MBR20100CT-BP
| Part Number | MBR20100CT-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBR2020-20100CT |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 20A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Other Names | MBR20100CT-BPMS MBR20100CTBP |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
| Base Part Number | MBR20100CT |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBR20100CT-BP, use the request quote form to request MBR20100CT-BP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR20100CT-BP.The price and lead time for MBR20100CT-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR20100CT-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micro Commercial Components (MCC) MBR20100CT-BP
- MBR20100CT-BP data sheet
- MBR20100CT-BP datasheet
- MBR20100CT-BP pdf datasheet
- Download MBR20100CT-BP datasheet
- MBR20100CT-BP image
- MBR20100CT-BP part
- Micro Commercial Components (MCC) MBR20100CT-BP
- Micro Commercial Components MBR20100CT-BP
- MCC MBR20100CT-BP
- Micro Commercial Co MBR20100CT-BP
- Micro Commercial Components (MCC) MBR20100CT-BP



