VS-70HF100M
Buy with confidence from Brilltron.com
VS-70HF100M is warrantied and traceable.| Part Number | VS-70HF100M |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | VS-70HF(R) Series |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 220A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Other Names | VS70HF100M |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 180°C |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 1000V 70A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) |
| Current - Average Rectified (Io) | 70A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply VS-70HF100M, use the request quote form to request VS-70HF100M pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VS-70HF100M.The price and lead time for VS-70HF100M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VS-70HF100M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay VS-70HF100M
- VS-70HF100M data sheet
- VS-70HF100M datasheet
- VS-70HF100M pdf datasheet
- Download VS-70HF100M datasheet
- VS-70HF100M image
- VS-70HF100M part
- Electro-Films (EFI) / Vishay VS-70HF100M
- Electro-Films (EFI) / Vishay VS-70HF100M
- Vishay Electro-Films VS-70HF100M
- Phoenix Passive Components / Vishay VS-70HF100M

