VS-70HF120
| Part Number | VS-70HF120 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | VS-70HF(R) Series |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 220A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Supplier Device Package | DO-203AB |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Other Names | *70HF120 70HF120 VS-70HF120-ND VS70HF120 VS70HF120-ND |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Standard |
| Detailed Description | Diode Standard 1200V 70A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 9mA @ 1200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 70A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply VS-70HF120, use the request quote form to request VS-70HF120 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VS-70HF120.The price and lead time for VS-70HF120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VS-70HF120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay VS-70HF120
- VS-70HF120 data sheet
- VS-70HF120 datasheet
- VS-70HF120 pdf datasheet
- Download VS-70HF120 datasheet
- VS-70HF120 image
- VS-70HF120 part
- Electro-Films (EFI) / Vishay VS-70HF120
- Electro-Films (EFI) / Vishay VS-70HF120
- Vishay Electro-Films VS-70HF120
- Phoenix Passive Components / Vishay VS-70HF120

