MBR200100CT
Buy with confidence from Brilltron.com
MBR200100CT is warrantied and traceable.| Part Number | MBR200100CT |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE MODULE 100V 200A 2TOWER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Twin Tower Pkg DrawingMBR20045CT ~ 200100CTR |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840mV @ 100A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | Twin Tower |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | Twin Tower |
| Other Names | MBR200100CTGN |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 200A (DC) Chassis Mount Twin Tower |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5mA @ 20V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200A (DC) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBR200100CT, use the request quote form to request MBR200100CT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR200100CT.The price and lead time for MBR200100CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR200100CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- GeneSiC Semiconductor MBR200100CT
- MBR200100CT data sheet
- MBR200100CT datasheet
- MBR200100CT pdf datasheet
- Download MBR200100CT datasheet
- MBR200100CT image
- MBR200100CT part
- GeneSiC Semiconductor MBR200100CT


