MBR200100CTS
| Part Number | MBR200100CTS |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE MODULE 100V 200A SOT227 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MBR200100CTS |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950mV @ 100A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Supplier Device Package | SOT-227 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | SOT-227-4 |
| Other Names | 1242-1133 |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Detailed Description | Diode Array 2 Independent Schottky 100V 200A (DC) Screw Mount SOT-227-4 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 80V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200A (DC) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MBR200100CTS, use the request quote form to request MBR200100CTS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR200100CTS.The price and lead time for MBR200100CTS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MBR200100CTS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- GeneSiC Semiconductor MBR200100CTS
- MBR200100CTS data sheet
- MBR200100CTS datasheet
- MBR200100CTS pdf datasheet
- Download MBR200100CTS datasheet
- MBR200100CTS image
- MBR200100CTS part
- GeneSiC Semiconductor MBR200100CTS


