031201.5H
| Part Number | 031201.5H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 312, 318 Series |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Series | 312 |
| Response Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Other Names | 031201.5 031201.5M 312 01.5 312 01.5(BULK) 31201 .5 31201.5(BULK) F117 H31201.5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Melting I²t | 2.35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance | 0.103 Ohms |
| Current Rating | 1.5A |
| Color | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |
| Approvals | CSA, UL |
Operation Guide
We can supply 031201.5H, use the request quote form to request 031201.5H pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 031201.5H.The price and lead time for 031201.5H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 031201.5H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse 031201.5H
- 031201.5H data sheet
- 031201.5H datasheet
- 031201.5H pdf datasheet
- Download 031201.5H datasheet
- 031201.5H image
- 031201.5H part
- Hamlin / Littelfuse 031201.5H
- Littelfuse Inc. 031201.5H
- Littelfuse 031201.5H
- Teccor / Littelfuse 031201.5H
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte 031201.5H
- Wickmann / Littelfuse 031201.5H
