031201.5MXP
| Part Number | 031201.5MXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 312, 318 Series Datasheet |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Series | 312 |
| Response Time | Fast |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Other Names | 031201.5MXP-ND F4787 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Melting I²t | 2.35 |
| Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance | 0.1036 Ohms |
| Current Rating | 1.5A |
| Color | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 031201.5MXP, use the request quote form to request 031201.5MXP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 031201.5MXP.The price and lead time for 031201.5MXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 031201.5MXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse 031201.5MXP
- 031201.5MXP data sheet
- 031201.5MXP datasheet
- 031201.5MXP pdf datasheet
- Download 031201.5MXP datasheet
- 031201.5MXP image
- 031201.5MXP part
- Hamlin / Littelfuse 031201.5MXP
- Littelfuse Inc. 031201.5MXP
- Littelfuse 031201.5MXP
- Teccor / Littelfuse 031201.5MXP
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte 031201.5MXP
- Wickmann / Littelfuse 031201.5MXP
