IXGH28N60A3
Buy with confidence from Brilltron.com
IXGH28N60A3 is warrantied and traceable.| Part Number | IXGH28N60A3 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | IGBT |
| Lead Free Status / RoHS Status | |
| Datasheets | IXG(A,P,H)28N60A3 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.4V @ 15V, 24A |
| Test Condition | 480V, 24A, 10 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C | 18ns/300ns |
| Switching Energy | 700µJ (on), 2.4mJ (off) |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Series | GenX3™ |
| Reverse Recovery Time (trr) | 26ns |
| Power - Max | 190W |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | PT |
| Gate Charge | 66nC |
| Detailed Description | IGBT PT 600V 75A 190W Through Hole TO-247AD |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 170A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 75A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXGH28N60A3, use the request quote form to request IXGH28N60A3 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXGH28N60A3.The price and lead time for IXGH28N60A3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXGH28N60A3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXGH28N60A3
- IXGH28N60A3 data sheet
- IXGH28N60A3 datasheet
- IXGH28N60A3 pdf datasheet
- Download IXGH28N60A3 datasheet
- IXGH28N60A3 image
- IXGH28N60A3 part
- IXYS Corporation IXGH28N60A3
- IXYS IXGH28N60A3
