IXGH2N250
| Part Number | IXGH2N250 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | IGBT 2500V 5.5A 32W TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXGx2N250 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 2500V |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.1V @ 15V, 2A |
| Test Condition | - |
| Td (on/off) @ 25°C | - |
| Switching Energy | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXGH) |
| Series | - |
| Power - Max | 32W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Standard |
| IGBT Type | - |
| Gate Charge | 10.5nC |
| Detailed Description | IGBT 2500V 5.5A 32W Through Hole TO-247AD (IXGH) |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 13.5A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5.5A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXGH2N250, use the request quote form to request IXGH2N250 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXGH2N250.The price and lead time for IXGH2N250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXGH2N250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXGH2N250
- IXGH2N250 data sheet
- IXGH2N250 datasheet
- IXGH2N250 pdf datasheet
- Download IXGH2N250 datasheet
- IXGH2N250 image
- IXGH2N250 part
- IXYS Corporation IXGH2N250
- IXYS IXGH2N250

