IXKH24N60C5
| Part Number | IXKH24N60C5 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH 600V 24A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXK(H,P)24N60C5 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 790µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXKH) |
| Series | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 165 mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2000pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 52nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | Super Junction |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Detailed Description | N-Channel 600V 24A (Tc) Through Hole TO-247AD (IXKH) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 24A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXKH24N60C5, use the request quote form to request IXKH24N60C5 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXKH24N60C5.The price and lead time for IXKH24N60C5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXKH24N60C5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXKH24N60C5
- IXKH24N60C5 data sheet
- IXKH24N60C5 datasheet
- IXKH24N60C5 pdf datasheet
- Download IXKH24N60C5 datasheet
- IXKH24N60C5 image
- IXKH24N60C5 part
- IXYS Corporation IXKH24N60C5
- IXYS IXKH24N60C5

