IXTH24N50L
| Part Number | IXTH24N50L |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH 500V 24A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | IXTH24N50L |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247 (IXTH) |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 300 mOhm @ 500mA, 20V |
| Power Dissipation (Max) | 400W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 160nC @ 20V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 20V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Detailed Description | N-Channel 500V 24A (Tc) 400W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 24A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXTH24N50L, use the request quote form to request IXTH24N50L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXTH24N50L.The price and lead time for IXTH24N50L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXTH24N50L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXTH24N50L
- IXTH24N50L data sheet
- IXTH24N50L datasheet
- IXTH24N50L pdf datasheet
- Download IXTH24N50L datasheet
- IXTH24N50L image
- IXTH24N50L part
- IXYS Corporation IXTH24N50L
- IXYS IXTH24N50L

