IXTH24N65X2
Buy with confidence from Brilltron.com
IXTH24N65X2 is warrantied and traceable.| Part Number | IXTH24N65X2 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | MOSFET N-CH |
| Lead Free Status / RoHS Status | |
| Datasheets | IXT(A,P,H)24N65X2 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 145 mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 390W (Tc) |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2060pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 36nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Detailed Description | N-Channel 650V 24A (Tc) 390W (Tc) Through Hole TO-247 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 24A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply IXTH24N65X2, use the request quote form to request IXTH24N65X2 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXTH24N65X2.The price and lead time for IXTH24N65X2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IXTH24N65X2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation IXTH24N65X2
- IXTH24N65X2 data sheet
- IXTH24N65X2 datasheet
- IXTH24N65X2 pdf datasheet
- Download IXTH24N65X2 datasheet
- IXTH24N65X2 image
- IXTH24N65X2 part
- IXYS Corporation IXTH24N65X2
- IXYS IXTH24N65X2

