LM4041C12QDBZR
Buy with confidence from Brilltron.com
LM4041C12QDBZR is warrantied and traceable.
Part Number LM4041C12QDBZR
Manufacturer
Description IC VREF SHUNT 1.225V SOT23
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.225V
Voltage - Input -
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Reference Type Shunt
Packaging Cut Tape (CT)
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type Fixed
Other Names 296-20918-1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz 20µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 8 Weeks
Detailed Description Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 12mA SOT-23-3
Current - Supply -
Current - Output 12mA