PCM1753DBQR
Buy with confidence from Brilltron.com
PCM1753DBQR is warrantied and traceable.| Part Number | PCM1753DBQR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ 16SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 296-26301-2 PCM1753DBQR-ND PCM1753DBQRG4 PCM1753DBQRG4-ND |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 35 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 16-SSOP |
| Data Interface | I²S |
| Base Part Number | PCM1753 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PCM1753DBQR, use the request quote form to request PCM1753DBQR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM1753DBQR.The price and lead time for PCM1753DBQR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM1753DBQR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- PCM1753DBQR
- PCM1753DBQR data sheet
- PCM1753DBQR datasheet
- PCM1753DBQR pdf datasheet
- Download PCM1753DBQR datasheet
- PCM1753DBQR image
- PCM1753DBQR part

