PCM1754DBQ
Buy with confidence from Brilltron.com
PCM1754DBQ is warrantied and traceable.| Part Number | PCM1754DBQ |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 296-16652-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 16-SSOP |
| Data Interface | I²S |
| Base Part Number | PCM1754 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PCM1754DBQ, use the request quote form to request PCM1754DBQ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM1754DBQ.The price and lead time for PCM1754DBQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM1754DBQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- PCM1754DBQ
- PCM1754DBQ data sheet
- PCM1754DBQ datasheet
- PCM1754DBQ pdf datasheet
- Download PCM1754DBQ datasheet
- PCM1754DBQ image
- PCM1754DBQ part

