MIC2091-1YM5-TR
| Part Number | MIC2091-1YM5-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC DISTRIBUTION SW 100MA SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC2090, MIC2091 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 700 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type | P-Channel |
| Output Configuration | High Side |
| Other Names | 576-3891-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Current - Output (Max) | 100mA |
| Base Part Number | MIC2091 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2091-1YM5-TR, use the request quote form to request MIC2091-1YM5-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2091-1YM5-TR.The price and lead time for MIC2091-1YM5-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2091-1YM5-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2091-1YM5-TR
- MIC2091-1YM5-TR data sheet
- MIC2091-1YM5-TR datasheet
- MIC2091-1YM5-TR pdf datasheet
- Download MIC2091-1YM5-TR datasheet
- MIC2091-1YM5-TR image
- MIC2091-1YM5-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC2091-1YM5-TR
- Microchip Technology MIC2091-1YM5-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2091-1YM5-TR
