MIC37252WR
| Part Number | MIC37252WR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 2.5A SPAK-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC37252 |
| Voltage Dropout (Max) | 1V @ 2.5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | S-PAK-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | SPak-5 (5 leads + Tab) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 576-1763-5 MIC37252WR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 2.5A S-PAK-5 |
| Current - Output | 2.5A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC37252 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37252WR, use the request quote form to request MIC37252WR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37252WR.The price and lead time for MIC37252WR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37252WR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37252WR
- MIC37252WR data sheet
- MIC37252WR datasheet
- MIC37252WR pdf datasheet
- Download MIC37252WR datasheet
- MIC37252WR image
- MIC37252WR part
- Micrel / Microchip Technology MIC37252WR
- Microchip Technology MIC37252WR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37252WR


