MIC37302WR
| Part Number | MIC37302WR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 3A SPAK-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC37300-03 |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | S-PAK-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | SPak-5 (5 leads + Tab) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 576-2271 MIC37302WR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 3A S-PAK-5 |
| Current - Output | 3A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC37302 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37302WR, use the request quote form to request MIC37302WR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37302WR.The price and lead time for MIC37302WR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37302WR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37302WR
- MIC37302WR data sheet
- MIC37302WR datasheet
- MIC37302WR pdf datasheet
- Download MIC37302WR datasheet
- MIC37302WR image
- MIC37302WR part
- Micrel / Microchip Technology MIC37302WR
- Microchip Technology MIC37302WR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37302WR


