MIC37502WR
| Part Number | MIC37502WR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 5A SPAK-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC37501/37502 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | S-PAK-7 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | SPak-7 (7 leads + Tab) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 576-2276 MIC37502WR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 5A S-PAK-7 |
| Current - Output | 5A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC37502 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37502WR, use the request quote form to request MIC37502WR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37502WR.The price and lead time for MIC37502WR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37502WR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37502WR
- MIC37502WR data sheet
- MIC37502WR datasheet
- MIC37502WR pdf datasheet
- Download MIC37502WR datasheet
- MIC37502WR image
- MIC37502WR part
- Micrel / Microchip Technology MIC37502WR
- Microchip Technology MIC37502WR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37502WR

