MIC37502WU
| Part Number | MIC37502WU |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO263-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC37501/37502 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | TO-263-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 576-2277 MIC37502WU-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 5A TO-263-5 |
| Current - Output | 5A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC37502 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37502WU, use the request quote form to request MIC37502WU pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37502WU.The price and lead time for MIC37502WU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37502WU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37502WU
- MIC37502WU data sheet
- MIC37502WU datasheet
- MIC37502WU pdf datasheet
- Download MIC37502WU datasheet
- MIC37502WU image
- MIC37502WU part
- Micrel / Microchip Technology MIC37502WU
- Microchip Technology MIC37502WU
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37502WU
