MIC5200-3.0YM
| Part Number | MIC5200-3.0YM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC5200 |
| Voltage/Current - Output 1 | 100mA |
| Voltage - Input | Up to 26V |
| Voltage - Breakdown | 8-SOIC |
| Series | - |
| RoHS Status | Tube |
| Regulator Topology | 100mA |
| Polarization | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 1611-MIC5200-3.0YM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 0.23V @ 100mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number | MIC5200-3.0YM |
| Frequency - Switching | Positive Fixed |
| Expanded Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 3V 100mA 8-SOIC |
| Description | IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC |
| Current - Output | 3V |
| Current - Limit (Min) | 1 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC5200-3.0YM, use the request quote form to request MIC5200-3.0YM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5200-3.0YM.The price and lead time for MIC5200-3.0YM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5200-3.0YM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC5200-3.0YM
- MIC5200-3.0YM data sheet
- MIC5200-3.0YM datasheet
- MIC5200-3.0YM pdf datasheet
- Download MIC5200-3.0YM datasheet
- MIC5200-3.0YM image
- MIC5200-3.0YM part
- Micrel / Microchip Technology MIC5200-3.0YM
- Microchip Technology MIC5200-3.0YM
- Roving Networks / Microchip Technology MIC5200-3.0YM

