MIC5200-3.3BM
| Part Number | MIC5200-3.3BM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC5200 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.35V @ 100mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 26V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR | - |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA 8-SOIC |
| Current - Supply (Max) | 1.5mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 350µA |
| Current - Output | 100mA |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC5200 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC5200-3.3BM, use the request quote form to request MIC5200-3.3BM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC5200-3.3BM.The price and lead time for MIC5200-3.3BM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC5200-3.3BM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC5200-3.3BM
- MIC5200-3.3BM data sheet
- MIC5200-3.3BM datasheet
- MIC5200-3.3BM pdf datasheet
- Download MIC5200-3.3BM datasheet
- MIC5200-3.3BM image
- MIC5200-3.3BM part
- Micrel / Microchip Technology MIC5200-3.3BM
- Microchip Technology MIC5200-3.3BM
- Roving Networks / Microchip Technology MIC5200-3.3BM
