MICRF022BM
| Part Number | MICRF022BM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RECEIVER ASK 300-440MHZ 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -97dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | - |
| Detailed Description | - RF Receiver ASK, OOK 300MHz ~ 440MHz -97dBm 10 kbps PCB, Surface Mount 8-SOIC |
| Data Rate (Max) | 10 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 2.2mA |
| Applications | RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF022BM, use the request quote form to request MICRF022BM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF022BM.The price and lead time for MICRF022BM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF022BM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF022BM
- MICRF022BM data sheet
- MICRF022BM datasheet
- MICRF022BM pdf datasheet
- Download MICRF022BM datasheet
- MICRF022BM image
- MICRF022BM part
- Micrel / Microchip Technology MICRF022BM
- Microchip Technology MICRF022BM
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF022BM


