MICRF011YM
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF011YM is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF011YM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RCVR/DATA DEMOD RF/IF 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MICRF011~ |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | - |
| Sensitivity | -103dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 576-1336 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Modulation or Protocol | OOK |
| Memory Size | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 440MHz |
| Features | Automatic Tuning |
| Detailed Description | - RF Receiver OOK 300MHz ~ 440MHz -103dBm 10 kbps PCB, Surface Mount 14-SOIC |
| Data Rate (Max) | 10 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 2.4mA |
| Applications | Garage Openers |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF011YM, use the request quote form to request MICRF011YM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF011YM.The price and lead time for MICRF011YM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF011YM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF011YM
- MICRF011YM data sheet
- MICRF011YM datasheet
- MICRF011YM pdf datasheet
- Download MICRF011YM datasheet
- MICRF011YM image
- MICRF011YM part
- Micrel / Microchip Technology MICRF011YM
- Microchip Technology MICRF011YM
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF011YM


