MICRF104BM
Buy with confidence from Brilltron.com
MICRF104BM is warrantied and traceable.| Part Number | MICRF104BM |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC ASK TRANSMITTER UHF 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MICRF104 |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 4 V |
| Series | - |
| Power - Output | -2dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 300MHz ~ 470MHz |
| Features | - |
| Detailed Description | RF Transmitter ASK, OOK 300MHz ~ 470MHz -2dBm 20 kbps PCB, Surface Mount Antenna 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Data Rate (Max) | 20 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting | 12mA |
| Applications | RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF104BM, use the request quote form to request MICRF104BM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF104BM.The price and lead time for MICRF104BM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF104BM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF104BM
- MICRF104BM data sheet
- MICRF104BM datasheet
- MICRF104BM pdf datasheet
- Download MICRF104BM datasheet
- MICRF104BM image
- MICRF104BM part
- Micrel / Microchip Technology MICRF104BM
- Microchip Technology MICRF104BM
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF104BM


