MICRF229YQS-TR
| Part Number | MICRF229YQS-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | MOD RCVR 450MHZ ASK/OOK 16QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MICRF229 |
| Voltage - Supply | 3.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Series | - |
| Sensitivity | -112dBm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 576-4897-2 MICRF229YQS TR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Modulation or Protocol | ISM |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 433.92MHz |
| Features | - |
| Detailed Description | - RF Receiver ISM 433.92MHz -112dBm 20kbps On-Board, Trace 16-QSOP |
| Data Rate (Max) | 20kbps |
| Data Interface | - |
| Current - Receiving | 6mA |
| Applications | General Purpose |
| Antenna Connector | On-Board, Trace |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF229YQS-TR, use the request quote form to request MICRF229YQS-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF229YQS-TR.The price and lead time for MICRF229YQS-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF229YQS-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF229YQS-TR
- MICRF229YQS-TR data sheet
- MICRF229YQS-TR datasheet
- MICRF229YQS-TR pdf datasheet
- Download MICRF229YQS-TR datasheet
- MICRF229YQS-TR image
- MICRF229YQS-TR part
- Micrel / Microchip Technology MICRF229YQS-TR
- Microchip Technology MICRF229YQS-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF229YQS-TR


