MICRF221AYQS
| Part Number | MICRF221AYQS |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RF RECEIVER QWIKRADIO 16-QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MICRF221 |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Series | - |
| Sensitivity | -109dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 576-3230-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 850MHz ~ 950MHz |
| Features | - |
| Detailed Description | - RF Receiver ASK, OOK 850MHz ~ 950MHz -109dBm 10 kbps PCB, Surface Mount 16-QSOP |
| Data Rate (Max) | 10 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 9.3mA |
| Applications | - |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF221AYQS, use the request quote form to request MICRF221AYQS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF221AYQS.The price and lead time for MICRF221AYQS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF221AYQS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF221AYQS
- MICRF221AYQS data sheet
- MICRF221AYQS datasheet
- MICRF221AYQS pdf datasheet
- Download MICRF221AYQS datasheet
- MICRF221AYQS image
- MICRF221AYQS part
- Micrel / Microchip Technology MICRF221AYQS
- Microchip Technology MICRF221AYQS
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF221AYQS

