PIC16C74A-20/L
Buy with confidence from Brilltron.com
PIC16C74A-20/L is warrantied and traceable.
Part Number PIC16C74A-20/L
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4 V ~ 6 V
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Speed 20MHz
Packaging Tube
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Other Names PIC16C74A20L
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O 33
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 14 Weeks
EEPROM Size -
Detailed Description PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)